Results for UWOC/EWOK/OD District Event, Oversley Wood, 21/01/2007

Courses
White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to index, http://www.uwoc.co.uk/

White (length 1.6km, 12 controls)

  1  Jack Pegler                         KH8 M14  17:22 
  2  Benjamin Ledger                     KH8 M10  17:58 
  3  Sarah Bedford                       IND W8   18:46 
  4  Rosie Hopley & Zoe Nicolson         KH8 W10  18:53 
  5  Peter Owen                          KH8 M10  20:14 
  6  Sophie Burne                        KH8 W10  28:45 
  7  Rosie Truman + Dad                  IND W9   29:38 
  8  Annabel Truman + Mum                IND W7   30:55 
  9  Fiona Hopley                        IND W4   34:20 
     --------------White standard---------------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Yellow (length 2.4km, 10 controls)

  1  Simrath Dhillon                     KH8 W12  30:09 
  2  Mohammed Hasan                      KH8 M12  30:44 
  3  Mitchell Ward                       IND M12  35:26 
  4  Clara Sprules                       KH8 W12  36:33 
  5  Anita Nook                          HOC W45  38:01 
  6  Michael Kemeny                      KH8 M10  39:12 
  7  Tom Ross                             OD M10  41:20 
  8  Gemma Sprules & Bethany Walker      KH8 W12  44:17 
  9  Stephen Elkington                    OD M10  45:04 
     --------------Yellow standard--------------
 10  Sam Murcan                          HOC M10  45:25 
dsq  Tamsin Alcock                       IND W12  34:46 Missing no 4

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Orange (length 3.1km, 11 controls)

  1  Matthew Elkington                    OD M12  31:16 
  2  Julie Emmerson                       OD W12  31:46 
  3  James Dance                         KH8 M12  33:07 
  4  Harriet Lawson                      DVO W12  37:36 
  5  Rachel Emmerson                      OD W12  42:37 
  6  Harrison McCartney                   OD M10  44:27 
  7  Alastair Gardner                     OD 12A  45:15 
     --------------Orange standard--------------
  8  Martin Sherlaw                    KEAOS M12  49:39 
  9  Karin Kirk                           OD W60  51:46 
 10  Eoin Lyons                          IND M21  52:23 
 11  Bedford Family                      IND M40  63:36 
 12  Jack Pittaway                       KH8 M14  73:06 
 13  Bethany Evans                       HOC W12  78:11 
 14  Jennifer Williamson                 HOC W45  89:29 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Light Green (length 3.0km, 12 controls)

  1  Ben Saxby                          UWOC M21  24:21 
  2  William Gardner                      OD M14  31:03 
  3  Sheila Carey                         OD W60  36:09 
  4  Helen Elkington                      OD W14  40:16 
  5  Seonaid Dudley                      WCH W65  42:03 
  6  Emma Kettley                         OD W14  43:11 
  7  Sue Hallett                          OD W60  43:14 
  8  Dorothy Wilson                      WCH W65  45:56 
  9  Philip Kirk                          OD M50  50:33 
 10  Gillian Cross                        OD W60  54:15 
 11  Geoffrey Foster                     HOC M55  55:24 
 12  Heather Shilling                    WCH W65  58:00 
 13  Guy Ross                             OD M12  58:24 
     -----------Light Green standard------------
 14  Chris Voss                           OD M65  58:38 
 15  Susan & Zeph Grant                  LEI W35  60:07 
 16  Andy Rogers                         DVO M21  60:26 
 17  Jen Thacker                         IND W21  60:38 
 18  Shyelle Prescod                     WCH M14  60:42 
 19  Kathleen Wright                      OD W65  61:08 
 20  Elizabeth Bates                      OD W55  61:59 
 21  Gerard Burgess                    COBOC M50  65:43 
 22  Richard Beamish                   COBOC M55  65:50 
 23  Pamela Emberton                     WCH W80  74:15 
 24  Julie, Rachel, Tamsin, and Mitchell OD MW12  81:58 
dsq  Rachelhowell                            W35  61:22 Missing no 8

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Green (length 4.1km, 17 controls)

  1  Ben Ross                             OD M14  46:25 
  2  Robert Scott                        HOC M60  49:51 
  3= Peter Carey                          OD M60  51:27 
  3= Hazel Waters                        WCH W55  51:27 
  5  Delia Kingsbury                     WRE W40  51:32 
  6  Roger Hailey                         OD M70  51:49 
  7  Martin Cross                         OD M60  52:08 
  8  Judith Evans                        HOC W50  52:40 
  9  Ben Swarbrick                     COBOC M21  52:55 
 10  Jeff Haycock                        WRE M65  53:13 
 11  Tony Williams                      BUOC M21  53:25 
 12  Doug Balmer                          OD M35  53:41 
 13  John Boden                        COBOC M55  54:04 
 14  Sophie Kirk                          OD W16  54:28 
 15  Dennis Mews                         HOC M55  54:50 
 16  Rollo Rumford                       HOC M60  55:07 
 17  John Bowman                          OD M65  55:38 
 18  Lester Evans                        HOC M50  55:46 
 19  Matt Morris                          OD M16  57:03 
 20  Robert Vickers                      HOC M65  57:06 
 21  Jane Christopher                    WCH W60  58:34 
 22  Christopher Horwill                 WCH M55  59:11 
 23  Stephen Nightingale                 HOC M55  59:35 
 24  Charles Nelson                      HOC M55  60:08 
 25  Christopher Dwyer                    OD M55  60:11 
 26  Daniel Evans                        HOC M16  61:47 
 27  John Wright                          OD M65  62:13 
 28  Alexandra Watkins                  AIRE W40  65:17 
 29  Martin Gibbons                      WRE M55  65:21 
 30  Ashley Ford                         HOC M55  67:42 
 31  Vivianne Lawson                     DVO W40  68:26 
 32  Ed Graystone                       BUOC M21  68:39 
 33  Miranda Aston                        OD W45  69:05 
 34  Julie Evans                         HOC W40  69:14 
     --------------Green standard---------------
 35  Louise Guillaume                    SYO W21  71:56 
 36  Greta Greenall                       OD W60  73:04 
 37  Graham Urquhart                      OD M50  73:47 
 38  Tim Gray                            WCH M55  73:57 
 39  Jill MacKenzie                      HOC W45  77:07 
 40  Ulli Ull                             OD W50  78:08 
 41  Marcus Eassom                       WRE M50  78:48 
 42  Gerry Morrison                    COBOC M55  84:30 
 43  Thelma Spalton                       OD W55  87:22 
 44  Chris Morris                         OD M50  87:29 
 45  Joan Norris                       COBOC W55  89:55 
 46  Barbara Ford                        HOC W50  91:54 
 47  Charlie Ross & Amrutha Ramil        IND M35 101:54 
dsq  Lucy Lynch                          IND W21  57:26 Missing no 15
dsq  Clare Morrison                    COBOC W50  74:05 Missing no 9; 1 out of order

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Blue (length 6.6km, 21 controls)

  1  Christopher Embrey                  HOC M18  56:08 
  2  John Pearson                        HOC M55  64:41 
  3  Barry Elkington                      OD M50  65:08 
  4  John Embrey                         HOC M45  65:12 
  5  William Viles                       WCH M18  69:10 
  6  Richard Gardner                      OD M50  69:12 
  7  Robert Brandon                       OD M55  69:21 
  8  John Brammer                        WRE M45  69:28 
  9  Geoffrey Trewin                     HOC M55  69:32 
 10  David Thomas                        WCH M45  71:12 
 11  Tom MacKenzie                       HOC M16  72:28 
 12  Duncan Leeson                       HOC M16  74:37 
 13  Peter Evans                         HOC M40  74:59 
 14  Stephen Bates                        OD M55  76:37 
 15  Mark Garside                        WCH M45  76:43 
 16  Andy Batchelor                      IND M35  77:14 
 17  Simon Goodwin                       HOC M21  79:44 
 18  Sophie Thomas                       WCH W18  80:12 
 19  Lindsay McMillan                    HOC W21  80:45 
 20  Russ Fauset                         HOC M60  81:23 
 21  Gared Oheidhin                      WCH M45  81:57 
 22  Barry McGowan                       HOC M60  82:42 
 23  Roger Horton                       WAOC M60  83:32 
     ---------------Blue standard---------------
 24  Nigel Parkes                        WRE M50  85:16 
 25  John Leeson                         HOC M45  85:37 
 26  Peter Langmaid                      HOC M35  86:51 
 27  Andrew Waters                       WCH M55  87:52 
 28  John Middler                        NOC M55  92:39 
 29  Allan McKinly                       HOC M21  92:40 
 30  Bill Waine                           OD M55  94:40 
 31  Julian Green                        HOC M21  99:50 
 32  Nick Taylor                         HOC M55 100:36 
 33  Sue Bicknell                         OD W60 107:47 
 34  Kevin Ross                           OD M40 115:05 
 35  Toby Norris                       COBOC M70 117:44 
dsq  Paul Watterson                      HOC M55  92:22 Missing no 16

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Brown (length 7.8km, 32 controls)

  1  Jason Howell                        HOC M35  62:12 
  2  Andrew Preston                      SYO M21  62:58 
  3  Alex Morgan                         HOC M40  65:35 
  4  Steve Watkins                      AIRE M35  69:30 
  5  Chris McSweeny                      HOC M35  71:59 
  6  Harold Wyber                       UWOC M21  75:19 
  7  David Aldridge                    COBOC M21  79:37 
  8  Lloyd Biddell                       WCH M21  79:42 
  9  David Thacker                       WRE M21  79:57 
 10  Lesley Ross                          OD W40  85:46 
 11  Ian Hopkins                         HOC M40  86:49 
 12  Tom Murphy                         BAOC M35  91:03 
     --------------Brown standard---------------
 13  Neill Williamson                    HOC M40  97:50 
 14  Bill Nook                           HOC M40 102:36 
 15  Bill Nicolson                        OD M40 104:08 
 16  Gerry Spalton                        OD M60 104:15 
 17  Rodney Hugo                          OD M60 120:24 
dsq  Mikey Hopkins                       WCH M18  69:06 Missing no 3

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/

Red (length 4.9km, 15 controls)

  1  Dermot Lynch                        IND M21  57:03 
  2  Richard Nuell                       BOK M55  80:49 
     ---------------Red standard----------------
  3  Alan Loader                             M50 124:22 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Red
Return to Top, index, http://www.uwoc.co.uk/


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk